Gimnazija Eugena Kumičića Opatija

Terenska nastava u Pomorskom i povijesnom muzeju

Terenska nastava u Pomorskom i povijesnom muzeju

Učenici prvih razreda naše škole bili su 3. listopada 2022. na terenskoj nastavi iz Povijesti u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja u Rijeci u pratnji profesorice Sanje Simper.

Razgledali su, uz stručno vodstvo kustosa arheologa Ranka Starca, stalni postav s arheološkim nalazima iz razdoblja pretpovijesti s područja Primorsko-goranske županije. Među njima su arheološki artefakti, povijesni i kulturno-povijesni predmeti. Osim materijalne, učenici su upoznali i nematerijalnu baštinu Primorsko-goranske županije: specifične ljudske vještine, znanja, sjećanja, vjerovanja i običaje.  Vođeni muzejskim pedagoginjama učenici su modelirali posude po uzoru na neolitsku impresso tehniku koristeći motive iz prirode. 

Iako je sam postav bio zanimljiv te su prezentacija i stručno vodstvo zaokupili pozornost učenika, iskustvo rada na keramici je bilo nešto što će se vjerojatno najdulje pamtiti. Jer, kako je rekao Konfucije: Reci mi i zaboravit ću. Pokaži mi i možda ću zapamtiti. Uključi me i razumjet ću. 

Mladi ljudi možda nerado odlaze u muzeje upravo zato što su rijetko uključeni u neku radionicu poput ove, koja omogućuje da se kroz interaktivne sadržaje povežu s temom. Učenici naše škole na ovoj su terenskoj nastavi iskusili da muzejske ustanove osim svoje kulturne, imaju i obrazovnu funkciju, koja ima i svoju zabavnu stranu. 

                                                                                                                                                                                                                                                        Srna Ilić

 

Zašto GEK Opatija?

...jer odgajamo i obrazujemo učenike da postanu odgovorni i humani građani.

...jer mislimo globalno, a djelujemo ekološki i lokalno.

GEKO-EKO

...jer smo otvoreni za sve oblike i načine komunikacije.

Zašto GEK Opatija?

...jer odgajamo i obrazujemo učenike da postanu odgovorni i humani građani.

...jer mislimo globalno, a djelujemo ekološki i lokalno.

GEKO-EKO

...jer smo otvoreni za sve oblike i načine komunikacije.

Imate li pitanje za nas?

Ova internet stranica upotrebljava kolačiće radi analize korištenja internet stranica i unaprjeđenja Vašeg korisničkog iskustva. Kako biste upravljali postavkama kolačića, posjetite postavke kolačića.
Prihvaćam kolačiće