Gimnazija Eugena Kumičića Opatija

Dan kravate

Dan kravate

Dana 18. listopada obilježili smo  Svjetski dan kravate. Učenici naše škole na prostoru opatijske tržnice proveli su kratku anketu među građanima o njihovoj upoznatosti s ovim danom, a zamolili su ih i da demonstriraju vezanje iste. Neki su u tome bili vrlo vješti, dok drugi nisu znali kako se to radi pa su im naši učenici dali kratku poduku. Učenici 4. b razreda na Satu razrednog odjela izrađivali su origami kravate i uredili školski pano u učionici 7, a polaznici izborne nastave Biologije koji su također izrađivali origami kravate, njima su ukrasili oglasnu ploču.

Obilježavanje Svjetskog dana kravate započelo je 2003. godine kada je Academia Cravatica, ustanova koja promovira i brendira Hrvatsku kao domovinu kravate, svezala najveću kravatu na svijetu oko Arene u Puli. 2008. godine Hrvatski Sabor donio je odluku kojom se 18. listopada slavi kao Dan kravate u Hrvatskoj. Naziv kravata potječe iz 17. stoljeća, kada su hrvatski plaćenici u službi francuskog dvora za vrijeme Tridesetogodišnjeg rata kao dio svoje odore imali oko vrata svezanu oslikanu maramu. Parižani su usvojili taj način vezivanja marame kao modni dodatak, a navodno je i sam Luj IV. volio nositi kravatu. Kravata se danas koristi u svečanim prilikama, a iako se svakodnevno, posebno među mlađom populacijom sve manje viđa, svejedno je najrasprostranjeniji modni dodatak širom svijeta.

Enea Čučak

Zašto GEK Opatija?

...jer odgajamo i obrazujemo učenike da postanu odgovorni i humani građani.

...jer mislimo globalno, a djelujemo ekološki i lokalno.

GEKO-EKO

...jer smo otvoreni za sve oblike i načine komunikacije.

Zašto GEK Opatija?

...jer odgajamo i obrazujemo učenike da postanu odgovorni i humani građani.

...jer mislimo globalno, a djelujemo ekološki i lokalno.

GEKO-EKO

...jer smo otvoreni za sve oblike i načine komunikacije.

Imate li pitanje za nas?

Ova internet stranica upotrebljava kolačiće radi analize korištenja internet stranica i unaprjeđenja Vašeg korisničkog iskustva. Kako biste upravljali postavkama kolačića, posjetite postavke kolačića.
Prihvaćam kolačiće